آیا عکسی که به عنوان تمثال “آیت الله محمد بهاری (ره)” شناخته میشود متعلّق به ایشان می باشد؟


آیت الله شیخ محمد باقر بهاری را بعضی با آیت الله شیخ محمد بهاری یکی می دانند در حالی که این دو عالم عارف و بزرگوار تغایر دارند. آیت الله شیخ محمد بهاری (عارف و مجتهد) فرزند میرزا محمد در سال ۱۲۶۵ قمری مصادف با ۱۲۲۷  شمسی در شهر بهار چشم به جهان گشود و در اوایل مشروطه سال ۱۳۲۵ قمری مصادف با ۱۲۸۶ شمسی در سن ۶۰ سالگی درگذشت و وصیت نمود مرا به جای دیگر نبرید میخواهم در اینجا و در کنار شهدا دفن شوم (گلزاری “شهدای اسلام” بهار) هشتاد سال بعد اطراف ایشان را شهدای انقلاب اسلامی گرفتند

اما شیخ محمد باقر فرزند آخوند مولا محمد جعفر حاج محمد کافی بن مولا یوسف بن محمد تقی بهاری  در سال ۱۲۷۵ قمری مصادف با ۱۲۳۷ (۱۰ سال پس از تولد شیخ محمد) در شهر بهار چشم به جهان گشود ایشان در زمان مشروطه از ارکان و رهبران اصلی مشروطه خواهی غرب ایران بود شیخ محمد باقر خود لشکر و قشون داشته و به آنها آموزشهای نظامی و دفاعی و طریقه استفاده از اسلحه را یاد می داده است. نقطه اصلی قوت مجاهدان مشروطه خواه غرب ایران هم ایادی شیخ محمد باقر بهاری بوده است و نقش وی در عدم زوال کلی مشروطه در غرب ایران می باشد. شیخ محمد باقر در سال ۱۳۳۳ قمری مصادف با ۱۲۹۴ شمسی چشم از جهان گشود و  در کنار مقبره حضرت امامزاده عبدالله علیه السلام در شهر همدان، در مقبره‌ای که به قبر آخوند معروف است (ساختمان زینبیه کنونی) به خاک سپرده شد. برادرایشان، شیخ رضا بهاری است که او هم از علمای بزرگ دیار بهار است.

آیت الله شیخ محمدباقر بهاری را می‌توان یکی از علمای برجسته دانست که از نظر علمی، سیاسی، فقهی و اخلاقی، در زمره روحانیان طراز اول جهان تشیع قرار دارد. کثرت آثار وی، به خوبی بیان‌گر مقام علمی و دانش گسترده ایشان در حوزه‌های مختلف علوم دینی است. علاوه بر این، اقدامات و مبارزات علمی و فکری او در حمایت از مشروطه و مبارزه با استبداد و استعمار، نشان داد که وی برای مسائل سیاسی کشور و جامعه اسلامی هم اهمیت ویژه‌ای قائل بوده است.


نتیجه گیری :
با این اوصاف و با تطبیق زمان حیات و مرگ دو عالم بزرگوار و اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی “مرکز اسناد همدان” به این نتیجه می رسیم که؛ تصویر منتسب به آیت الله شیخ محمد بهاری (عارف و مجتهد) برشی از تصویر موجود در کتابخانه ملی غرب کشور (شماره مدرک ۲۹۴۳۹۷۹) متعلق به ایشان نیست و در اصل تصویری برش خورده از آیت الله شیخ محمد باقر (مبارز مشروطه خواه) به همراه تفنگ دارانش است  و نکته قابل توجه این است که ؛ در زمان عکسبرداری این تصویر یعنی سال ۱۳۲۸هجری قمری  “۳ سال” از زمان فوت آیت الله شیخ محمد بهاری (عارف و مجتهد) می گذرد. این تمثال قویا متعلق به آیت الله شیخ محمد باقر بهاری (ره) (مبارز مشروطه خواه) می باشد. پس می توان گفت تاکنون تصویری مستند از تمثال “آیت الله محمد بهاری (ره)” در دست محققان و پژوهشگران موجود نمی باشد. ان شاء الله طرح این موضوع سرآغاز و جرقه ای در تحقیق علمی، دقیق و تخصصی درباره بزرگان و مفاخر بهاری به خصوص این دو بزرگوار شود.

منابع :

دانشنامه جهان اسلام
دانشنامه اسلامی اهل البیت
سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسناد همدان

نویسنده و محقق : مسعود ابوآبائی
انتهای پیام/