اجرای کپه‌کاری در ۳۵ هکتار از مراتع روستای شهرستان بهار


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهار از اجرای کپه‌کاری در ۳۵ هکتار از مراتع روستای گوشلان این شهرستان خبر داد و گفت: در ۸۰ هکتار از مراتع این روستا نیز بذرپاشی انجام شده است

به گزارش ایوا میدرضا قرخانلو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد:  براساس اعتبارات صندوق توسعه آبخیزداری سهم اعتبارات منابع طبیعی شهرستان بهار ۴۲۰ میلیون تومان است.

وی در خصوص اقدامات حوزه آبخیزداری شهرستان بهار در ۹ ماهه امسال افزود: پروژه کنترل سیل و رسوب روستای «همه‌کسی» که از سال گذشته آغاز شده با ۵۰ میلیون تومان با حجم ۴۰۰ مترمکعب و ارتفاع ۴٫۵ متر انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهار ادامه داد: عملیات کنترل سیل و رسوب پروژه‌ای است که در حوزه‌هایی که احتمال سیل وجود دارد سازه سنگی ملاتی به مانند سدی مانع از سیل و رسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در بخش آبخیزداری عملیات کنترل و فرسایش در روستای «گوشلان» شهرستان بهار با اعتبار ۵۰ میلیون تومان انجام شده است، گفت: در ۳۵ هکتار از مراتع این روستا اقدام به کپه‌کاری شده است.

قرخانلو ادامه داد: کپه‌کاری عملیات اصلاح مراتع است که برای بهبود پوشش گیاهی و افزایش جذب آب در مراتعی که به نوعی به دلیل چرای دام پوشش گیاهی ضعیف است، انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در روستای «گوشلان» بهار ۸۰ هکتار بذرپاشی نیز انجام شده است خاطرنشان کرد: پروژه کنترل سیل و رسوب روستای همه‌کسی و کپه‌کاری در روستای گوشلان شهرستان بهار در لیست افتتاحیه پروژه‌های دهه فجر امسال قرار گرفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهار با بیان اینکه کنترل سیل و رسوب روستای «لک» نیز توسط آبخیزداری شهرستان بهار در حال اقدام قرار گرفته است اما به دلیل برودت هوا کار عملی این پروژه هنوز صورت نگرفته است، اضافه کرد: مزیت‌های طرح کنترل سیل و رسوب شامل افزایش نفوذ آب‌های زیرزمینی، کنترل فرسایش و سیل و رسوب حوزه و کنترل و کاهش فرسایش رودخانه‌ای است.

وی یادآور شد: امسال ۱۱۵ هکتار قُرق در شهرستان بهار خواهیم داشت و برای تقویت دامداران چهار تن علوفه دولتی بین روستاییان حیدره قاضی‌خان و گوشلان توزیع شده است.

انتهای پیام/