اقتصاد مسئله اصلی کشوراست


فرد منتخب باید تقوای الهی،تخصص و کارآمدی، جوانگرایی فکری و فیزیکی در کنار استفاده از تجربیات سالخوردگان را دارا باشد

به گزارش ایوا (بهار) به نقل از نشاط شهر، مجتبی فیض الهی یکی از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم می باشد که برای اولین بار در این عرصه وارد شده است. وی متولد ۱۳۴۸ و زاده بهار است.

وی دانشجوی دکتری در مرحله نهایی دفاع از رساله در رشته مدیریت بازرگانی_بازاریابی می باشد.

از مهمترین سوابق کاری او می توان به معاونت امور بازاریابی و اقتصادی مرکز ملی فرش دستبافت ایران و قائم مقام مرکز ملی فرش دستبافت اشاره کرد.

در نشستی که مجموعه خبری نشاط بهار با این داوطلب داشت سوالاتی مطرح شد و وی به این سوالات چنین پاسخ داد:
نشاط شهر: با توجه به کم شدن سفره های آب زیرزمینی در شهرستان و شغل اصلی مردم منطقه که کشاورزی می باشد، نظر شما در مورد آینده کشاورزی و اقتصاد منطقه چیست و چه راهکاری می توان برای آن ارائه داد؟

فیض الهی: با بحران آب تنها در استان بلکه در کشور مواجهیم و لازم است تمهیدات و سیستمهای بروز کشاورزی را برای مقابله با آن راه اندازی کنیم، یکی از روش هایی که می توان در نظر گرفت این است که با برنامه هایی از قبیل سیستم هیدروپونیک می توان آب را به صورت تزریقی به محصول برسانیم که با این روش نیاز آبی به حداقل میرسد.

از طرفی گفتنیست که با کمبود آب مواجه نیستیم اما شیوه های نادرست استفاده از آب باعث شده این موضوع گریبانگیر ما شود و باید در بخش های صنعتی،کشاورزی و شرب بیش از پیش مواظبت داشته باشیم و آمایش سرزمینی بلندمدت رادر نظر بگیریم و طبق آن عمل کنیم.

نشاط شهر: راههای پیشرفت اقتصاد شهرستان را در چه می بینید؟

فیض الهی: اگرشهرستان را تک محصولی ببینیم قطعاً این شهرستان آسیب پذیر خواهد بود لذا باید با فعالیت هایی در بخش های دیگر اعم از کارگاهها و مشاغل خانگی که یکی از بهترین راهکارها برای کاهش بزهکاری ها می باشد به سوی میشرفت اقتصاد پیش رفت و از طرفی در بخش فرش دستباف و راهاندازی کارگاههای مرتبط میتوان گامی در تحقق پیشرفت توسعه اقتصاد برداشت.

نشاط شهر:به نظر شما مهمترین مشکلات شهرستان چیست و چه راهی برای حل این مشکل می توان داشت؟

فیض الهی: به ترتیب اولویت میتوان به عدم توسعه یافتگی شهر اشاره کرد که به دلایل مختلفی در بخشهای امکانات، ، زیرساخت ، بافت شهری و زیبا سازی و… با نقص مواجهیم.
_ ازطرفی بیکاری جوانان را می توان به عنوان یکی از بزرگترین معضلات شهرستان تلقی کرد که بزهکاری های اجتماعی را قطعاً به دنبال خود خواهد داشت
_ یکی دیگر از مشکلات را میتوان عدم توجه به فعالیتهای اقتصادی بیان کرد که با ارزآوری و ایجاد ارزش افزوده و دیگر فعالیت ها می توان سطح ارتقا و رشد اقتصادی را شاهد بود.
_با رشد گردشگری و تعاونی ها در بخش های مختلف می توانیم هر منطقه را با توجه به ویژگی های جذاب آن ارتقا دهیم.

نشاط شهر: با توجه به عهده دار بودن سمت های پیشین شما کدام مطالبه یا هزینه شاخص را تاکنون برای شهرستان انجام داده اید؟

فیض الهی: _حمایت برای ایجاد خانه فرش دستباف که چند ده تن از همشهریان در آن فعالیت دارند
_ پیگیری برای ایجاد طرح درمانگاه با توجه به هماهنگیهایی که با شورای شهر انجام شد
_در بحث مطالبهگری شهرستانی
_اعزام جوانان به نمایشگاههای بینالمللی برای تفهیم و آموزش کارگاههای کارآفرینی ،بورس، ایجاد فعالیت اقتصادی و فضای مجازی
که همه این فعالیت ها لازم است ادامه داشته باشند تا جوانان آگاهیهای لازم را به دست آورند

نشاط شهر: چند نمونه از ظرفیت های مغفول شهرستان را بیان کنید؟

فیض الهی: متاسفانه از ظرفیت و پتانسیل های جوانان استفاده نمیشود در صورتیکه ما از جوانانی بهره مندیم که میتوانند در رشد همه زمینه ها و عرصه ها تاثیر گذار باشند
_ عدم توجه به ظرفیت صنایع تبدیلی شهرستان از مواردی است که باید به جد دنبال شود چرا که در این زمینه میتوان از منابع و تسهیلاتی که در صندوق های ملی وجود دارد استفاده کرد و در نهایت با این عمل ارزش افزوده و سوددهی را به ارمغان آورد.
_ عدم جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی دیگر مورد مغفول مانده است که با این ظرفیت می توان گام مهمی در جهت پیشرفت و ارتقای سطح کیفی و کمی شهرستان برداشت

نشاط شهر: نظر شما در مورد تفکیک دو حوزه چیست؟

فیض الهی: با توجه به گستردگی و میزان جمعیت هر شهرستان باید سالها پیش این اقدام صورت می گرفت و این کار جزء اولویت های اهدافم خواهد بود؛ گفتنیست نماینده به جز تصویب و نظارت بر قانون می تواند نگاهی هم به حوزه انتخابیه داشته باشد و یک سری فعالیت هایی که در راستای پیشرفت دو شهرستان میباشد را دنبال کند

نشاط شهر: بعد از تکیه بر مسند نمایندگی فعالیت در کدام کمیسیون را انتخاب می کنید؟

فیض الهی: با توجه به اینکه این فعالیت بر اساس تجربه مدیریت و تخصص در فعالیتهای اجرایی تعیین می شود و از آنجا که بنده سالها به عنوان کارشناس سرمایهگذاری خارجی و کارشناس بازرگانی خارجی و معاونت امور بازاریابی بودم و کلیه فعالیتهای اینجانب مرتبط با اقتصاد است ترجیح می دهم در کمیسیون اقتصاد، برنامه و بودجه و یا کشاورزی فعالیت داشته باشم.

نشاط شهر: چه تضمینی برای عدم تکرار روند فعالیت نماینده فعلی به مردم میدهید؟

فیض الهی: با توجه به اینکه اینجانب سالها در سمت ارشد اجرایی بودم و یقینا منابعی در اختیارم بود، اما تلاش کردهام از بیتالمال به نحو احسن و اصولی استفاده کنم چون مجلس جایگاهی است که رهبر معظم انقلاب در تاکیداتی بیان کردند و مردم در انتخاب این نماینده باید تأمل کنند و تاسف بار است که بعد از پایان دهمین دوره مجلس ۹۰ نفر رد صلاحیت شدند و امیدوارم خداوند تفضلی عنایت فرمایند تا بتوانم نماینده خوبی برای مردم باشم.

نشاط شهر: با چه شعاری وارد عرصه انتخابات شدهاید؟

فیض الهی: اقتصاد مسئله اصلی ماست و باید بتوانیم در این عرصه بهتر و بیشتر عمل کنیم و از طرفی مجلس و ما باید بیشتر ولایی عمل کند چرا که اگر نگاهمان به غربیها باشد نمیتوانیم عرصههای مختلف کشوری را رشد دهیم چون خوی غرب، خوی استکبار است.

انتهای پیام/