ایجاد ۱۲۰هزار تن سردخانه در بهار در دست اقدام است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار با بیان اینکه ۹۰ هزار تن ظرفیت سردخانه در شهرستان بهار وجود دارد، گفت: ۱۲۰ هزار تن سردخانه در این شهرستان در دست پیگیری است.

به‌گزارش ایوا به نقل از ایسنا، هوشنگ کرمی تقوی در جریان بازدید از واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی استان همدان، اظهار کرد: شهرستان بهار ۶٫۸ درصد وسعت استان و ۷ درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ۱۰درصد از اراضی استان در این شهرستان قرار دارد،  تصریح کرد: شهرستان بهار رتبه اول کاربری اراضی را در استان داراست.

وی افزود: ازمجموع ۱۳۰ هزار هکتار اراضی شهرستان بهار،  ۵۳ درصد معادل ۷۰ هزار هکتار زیر کشت محصولات کشاورزی قرار میگیرد.

کرمی خاطرنشان کرد: بیش از ۵۵ هزار هکتار گندم و جو و غلات و ۹۰۰۰ هکتار نیز صیفی جات در این شهرستان کشت می‌شود که  از این میزان ۶۰۰۰ هکتار به سیب‌زمینی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه  سالانه ۵ میلیون تن سیب‌زمینی در کشور تولید میشود، افزود: در استان همدان سالانه یک میلیون تن سیب‌زمینی تولید می‌شود که از این میزان سهم شهرستان بهار ۲۵۰هزار تن است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار میانگین تولید سیب‌زمینی در این شهرستان را ۴۷ تن در هکتار است، ادامه داد: استان همدان تعهد تولید یک میلیون تن سیب‌زمینی برای امنیت غذایی کشور دارد که سهم شهرستان بهار ۲۵۰ هزار تن است.

کرمی با اشاره به اینکه کشت سیب‌زمینی در بهار از اواخر بهمن شروع شده و نزدیک به ۶۰۰۰ هکتار کشت سیب‌‎زمینی در این شهرستان انجام شده است، یادآور شد: سیب‌زمینی بهار از تیرماه وارد بازار می‌شود و عمدتاً مصرف تازه خوری دارد.

وی گفت: در حال حاضر در شهرستان بهار نزدیک به ۹۰ هزار تن ظرفیت سردخانه  و ۱۲۰ هزار تن ظرفیت انبار فنی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: سیب‌زمینی موجود در  شهرستان بهار بیشتر ازسایر استانها توسط کشاورزان بهاری کشت شده و وارد شهرستان می‌شود.

کرمی با بیان اینکه سردخانه در این شهرستان دردست اقدام است، گفت: ۹۰ هزار تن سردخانه در شهرستان دردست اقدام و ۱۲۰ هزار تن در دست پیگیری است و در مراحل مختلف قرار دارد که در دهه فجر و هفته دولت چند سردخانه در شهرستان افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/