تجلیل از بزرگان، تجلیل از حوزه اندیشه است

به گزارش ابوا بهار به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار دیدار مسئولین شهربهار و همدان با حاتم نوروزی شاعر پیشکسوت بهاری صبح امروز انجام شد.

در این دیدار معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس اداره ارشاد شهنوازیان، فرماندار، شهردار، رئیس شورای شهر بهار حضور داشتند.

جواد نوری شاعر و طنز پرداز شهر بهار در این دیدار با اشاره به شاعر برجسته شهر بهار حاتم نوروزی گفت : نوروزی جزء معدود افرادی است که در حوزه ی ادب، خصوصا حوزه شعر ترکی فعال است‌.

جواد نوری اظهار داشت : هنرمندان حوزه ی فرهنگ به نوعی غریب هستند چرا که جامعه بیشتر معطوف به مسائل فرعی و سیاسی است و اصل فرهنگ پنهان مانده، و با توجه به دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی که پرداختن به حوزه فرهنگ را ارزشمند دانسته اند و اگر ما بتوانیم فرهنگ را درست کنیم جامعه نیز آرام آرام اصلاح خواهد شد.


احسان قنبری فرماندار در ادامه ی این دیدار عنوان کرد : با حضور گرم هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر و خدمتگذاری ما چه در حوزه ی شهرستان و چه در استان، امیدواریم که بتوانیم با برنامه های مختصر قدردان اصحاب فرهنگ باشیم؛ و خداوند توفیق دهد با رخت بر بستن این بیماری منحوس فعالیت های عادی به صحنه فرهنگ برگردد و ما شاهد درخشش شما عزیزان و بزرگواران باشیم.

رئیس شورای شهر بهار حسین فیض الهی با اشاره به دغدغه مسئولین در عرصه فرهنگ و هنر و تلاش آنان در این حوزه تصریح کرد : با همکاری و تعامل اداره ارشاد و با نظر مساعد شهردار اقداماتی در خصوص زنده نگه داشتن نام و یاد عزیزانی که در عرصه فرهنگ تلاش می کنند صورت گرفته است؛ اخیرا نام یکی از معابر را به نام شاعر پیشکسوت غلام رضا بهاری نام گذاری کرده ایم و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا به صورت سلسله وار نامگذاری دیگر معابر نیز به نام دیگر هنرمندان شهر بهار نامگذاری شود و هدف ما از انجام این کار زنده نگه داشتن نام و یاد این هنرمندان است.

فیض الهی افزود : طی جلسه ای که با رئیس اداره ارشاد داشتیم تفاهم نامه ای بین ارشاد و شهرداری مصوب شد که در آن رئیس اداره ارشاد حبیب شهنوازیان با معرفی شش نفر از فعالان فرهنگ و هنر به عنوان مشاورین فرهنگی در شهرداری در این عرصه تعاملات بیشتر صورت گیرد تا در خصوص مسائل فرهنگی شهر اقدامات خوبی انجام دهیم

در ادامه ترکمان شاعر و مسئول انجمن فرهنگی ادبی هگمتانه گفت : شهرستان بهار منطقه ای است که از نظر فرهنگی واقعا غنیست و افراد مستعدی دارد؛ و در هر دوره ای نشان داده که افراد مستعد در بهار می توانند در سطح کشور مطرح شوند.

مسئول انجمن فرهنگی ادبی هگمتانه با اشاره به یاد و خاطره زنده یاد استاد اردشیر بهمنی تاکید کرد : نام این استاد بزرگ در بهار غریب ماند و معدود کسانی وی را می شناسند و شاعران نامی شهر بهار مانند غلامرضا بهاری، جواد نوری، مهدی طراوتی و حاتم نوروزی از مفاخر شهر بهار هستند.

وی افزود : حاتم نوروزی با دو زبان فارسی و ترکی اشعار خود را می سراید و این بسیار ارزشمند است و اشعار ترکی ایشان نشان از زبان قشقایی و فرهنگ ترکی بهار است؛ از مسئولین می خواهم این دیدارها و ارج نهادن ها مستمر باشد تا باعث دلگرمی کسانی باشد که در این حوزه فعالیت می کنند‌.

آثار هنرمندان در زمان حیات باید چاپ و منتشر شود.

مهدی طراوتی توانا از شاعران برجسته بهار در این دیدار گفت : دیدار مسئولین با هنرمندان ارزشمند و ماندگار خواهد بود چرا که هنرمندان ما در زمان حیات توسط مسئولین ارج نهاده
می شوند.

طراوتی در ادامه تصریح کرد : بدون شک این افراد برجسته یکسری آثار و محصولات فرهنگی دارند که باید به دست نسل آینده برسد و گاهی برخی از هنرمندان ما می توانند آثار خود را منتشر و از خود نامی برجای بگذارند اما گاهی اوقات آنقدر این هزینه ها سرسام آور می شود که از نشر آثار خود صرف نظر می کنند؛ در جشنواره ها و مسابقات ادبی رویکردها نیز به سمت نوگرایی و جوان گرایی سوق داده می شود و به شاعران پیشکسوت کمتر پرداخته می شود؛ و همین امر باعث شده در گذر زمان آثار آنان و نام و یادشان فراموش شود.

طراوتی توانا تاکید کرد : از مسئولین می خواهم در پیش بینی های بودجه ها و برنامه ها حتما حمایت از تالیفات و آثار هنری را در بخشی از برنامه های سالیانه ی ادارات قرار دهند چرا که در حوزه فرهنگ فقط اداره ارشاد نمی تواند این بار را به دوش بکشد و دیگر دستگاه های دولتی نیز از بودجه های فرهنگی بهرمند می شوند، نهادهایی مثل اداره اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، واحد فرهنگی سپاه و بسیج مردمی و… می توانند دست به دست هم دهند تا با یک نگاه فرا فرهنگی و فرا مدیریتی به مسائل فرهنگی بپردازند.

وی در ادامه گفت : امیدوارم مسئولین ارشد شهرستان این مسئله را ساماندهی کنند و در جلسات فرهنگی و یا مرتبط با مسائل امور فرهنگی و فرهنگ سازی حتما به این نکته اشاره و گوشزد کنند که ادارت نیز در امور فرهنگ متولی باشند و فضاها و زیرساخت های لازم را برای کارهای فرهنگی این هنرمندان و نسل های بعدی و نوآموزان فراهم سازند.

او با اشاره به شاعران برجسته ی بهار عنوان کرد : برخی از آثار شاعران نامی بهار چاپ نشده و این مسئله از آنجا حائز اهمیت است که آثار آنان در زمان حیاتشان منتشر و به عموم مردم معرفی شود؛ در غیراینصورت با توجه به رویکرد های ضعیف در بعضی جوامع و اجتماعات خانوادگی این آثار به فراموشی سپرده می شود و این آثار ارزشمند از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/