ساخت واحد مجتمع صنایع غذایی توسط سرمایه گذار قطری در بهار


مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان از احداث یک واحد بسته‌بندی سیب‌زمینی با یک میلیون دلار سرمایه خبر داد.


به گزارش ایوا حسن محمدی  در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد تولیدات کشاورزی استان همدان را محصول سیب‌زمینی تشکیل می‌دهد تصریح کرد: استان همدان سالانه یک میلیون سیب زمینی تولید می‌کند.

محمدی با بیان اینکه سیب زمینی تولیدی استان در گذشته فرآوری نمی‌شد و بیشتر به صورت تازه خوری مصرف می‌شد افزود: در گذشته سیب زمینی تولیدی استان اغلب به کارخانه‌های سایر استان‌ها فرستاده می‌شد.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ای که از سال ۸۸ در نظر گرفتیم ابتدا موضوع زیر ساخت برای صنایع تبدیلی سیب زمینی مطرح بود افزود: تاکنون ۵۵ پروانه بهره‌برداری سردخانه برای نگهداری سیب زمینی در استان با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن صادر شده است.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه ۵۴ واحد سردخانه در همدان هم در حال ساخت است افزود: این ۵۴ واحد سردخانه در حال ساخت حدود ۲۰۰ هزار تن ظرفیت دارند و تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی با بیان اینکه در صورتی که ظرفیت سرخانه‌های استان همدان به ۴۰۰ هزار تن برسد ضایعات سیب زمینی به شدت کاهش پیدا می‌کند ادامه داد: ضایعات سیب زمینی از ۲۵ درصد به کمتر از سه درصد خواهد رسید.

محمدی در ادامه به موضوع سورت و بسته‌بندی سیب زمینی اشاره کرد و افزود: یک واحد در این زمینه با تکنولوژی هلند در رزن ایجاد شده که هزینهخط سورت و بسته‌بندی این واحد حدود یک‌میلیون دلار است.

وی با بیان اینکه پنج واحد سورت و بسته‌بندی سیب زمینی با ظرفیت ۷۵ هزار تن در استان ایجاد شده است گفت: یک شرکت لبنانی از دو سال پیش در حال ساخت کارخانه فرنچ فرایز در شهرستان رزن است و ۱۰ هکتار زمین برای این واحد تغییر کاربری داده شده است.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه پیگیر پرداخت ۴۰ درصد تسهیلات به این واحد صنایع تبدیلی سیب‌زمینی هستیم افزود: ۱۰ میلیون دلار آورده متقاضی برای سرمایه‌گذاری است و با ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری یک کارخانه مدرن فرآوری با ظرفیت ۴۰ هزار تن محصول و ۸۰ هزار تن جذب سیب زمینی در استان ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است افزود: تمام قرارداد‌ها برای ورود ماشین‌آلات انجام شده است.

مدیر صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی همدان به ساخت واحد مجتمع صنایع غذایی «فردای همیشه بهار» در شهرستان بهار اشاره کرد و افزود: این واحد با ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایران و قطر در حال ساخت است.

انتهای پیام/