شایعه کشف غار در شهرستان بهار تکذیب شد


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان خبر «کشف غار شگفت‌انگیز در حوالی شهر لالجین» را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر حفره‌ای کوچک در حوالی جاده تهران و در نزدیکی یک معدن کشف شده است.

به گزارش ایوا سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نام این حفره را نمی‌توان غار گذاشت، توضیح داد: چندی پیش پس از دریافت گزارشی مبنی بر کشف یک حفره کوچک در نزدیکی یک معدن واقع در جاده تهران، اداره کل حفاظت محیط زیست استان بررسی و کارشناسی آن را به عنوان دبیر پرژوه بر عهده گرفت.

وی ادامه داد: این حفره کوچک به علت فعالیت معدن ریزش کرده و قابل بررسی و کارشناسی هویت نیست اما اخبار منتشره مبنی بر اینکه این حفره کشف شده یک غار همتراز با غارعلیصدر است و ظرفیت قایقرانی دارد، کاملا شایعه بوده و درست نیست.

عربی با اشاره به اینکه در دیواره‌های این حفره کوچک، رسوبات کلسیم و آهکی دیده می شود، تصریح کرد: وجود رسوبات در دیواره‌های این غار و همچنین رطوبت آن امکان آهکی بودن این حفره را افزایش داده و کارشناسی آن نیازمند زمان است.

وی خاطرنشان کرد: پس از انجام بررسی‌های لازم در راستای شناسایی این حفره، نامه‌ای برای نگهداری آن به سازمان میراث فرهنگی ارسال خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در پایان یادآور شد: ریزش سقف این حفره بر اثر فعالیت معدن کاملا غیرعمد بوده و وجود سنگ‌های بزرگ در این حفره، پروژه کاوش را کمی سخت کرده است.

انتهای پیام/