طرح تفصیلی شهر بهار به دلیل تداخل مرز مشترک با همدان فعلا ابلاغ نمی شود


معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی همدان گفت: این استان ۳۲ شهر دارد که طرح تفصیلی و جامع ۲۷ شهر مصوب و از این تعداد طرح تفصیلی ۲۴ شهر به شهرداری‌ها ابلاغ شده است.

به گزارش ایوا بهار مریم سمایی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح تفصیلی و جامع سه شهر بهار، گل‌تپه و شیرین‌سو هنوز به شهرداری‌ها ابلاغ نشده است و پس از برطرف شدن نواقص ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: طرح تفصیلی شهر بهار به دلیل تداخل مرز مشترک با همدان، تا مشخص شدن نقاط دقیق مرزی نگه‌داشته شده است.

سمایی اظهار داشت: پنج شهر اسلام‌آباد آق‌گل، آجین، مهاجران، کرفس و پالیز از شهرهای جدید استان هستند که در ابتدا طرح هادی شهری آن‌ها توسط دفتر فنی استانداری و سپس طرح‌های جامع و تفصیلی آن‌ها تهیه می‌شود.

وی عنوان کرد: طرح‌های جامع و تفصیلی اسلام‌آباد آق‌گل، آجین، مهاجران و کرفس تهیه شده است و به زودی تصویب و ابلاغ می‌شود و تنها طرح شهر جدید پالیز باقی می‌ماند.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی همدان با تاکید بر اینکه طرح‌های جامع شهری سه شهر استان در دست بازنگری هستند، اضافه کرد: طرح‌های جامع شهرهای همدان، تویسرکان و اسدآباد که بیش از ۱۰ سال از طراحی آن‌ها می‌گذرد بازنگری شده است و امیدواریم تا پایان سال جاری ابلاغ شوند.

وی بیان کرد: افق طرح‌های جامع شهری ۱۰ ساله است و پس از پایان این مدت، دوباره طرح‌ها بازنگری می‌شوند.

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان همدان افزود: شهرهای همدان، ملایر، نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، صالح آباد، لالجین، رزن، ازندریان، جورقان، مریانج، کبودرآهنگ، گیان، برزول، فیروزان، قهاوند، دمق، زنگنه، ساکن، جوکار، سرکان، فرسفج، فامنین و قروه ۲۴ شهر ابلاغ شده به شهرداری‌ها برای اجرا است.

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهری و نحوه استفاده از زمین‌های شهری در سطح محلات مختلف شهر تهیه می‌شود، گفت: تعیین موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویت‌های مربوط به مناطق بهسازی، نوسازی توسعه در رفع مشکلات شهری و موقعیت تمامی عوامل مختلف شهری در آن تعیین و نقشه‌ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی در این طرح تهیه و تنظیم می‌شود.

انتهای پیام/