مراسم سیزده بدر در شهر بهار

در شهر بهار علاوه بر خانواده ها که برای بدر کردن سیزدهم فروردین به دشت و صحرا می روند که عموماً با تدارک ناهار و میوه و شیرینی همراه است.

نوجوانان هم در دسته های چهار پنج نفری به اصطلاح محلی «دانگی» یا همان دُنگی می گذارند. در این کار هریک از اعضای گروه چند روز قبل از سیزده بدر مبلغی را بعنوان هزینه آن روز در نظر گرفته و به فردی که سرپرستی گروه را بر عهده دارد می دهند. سرپرست گروه هم عصر روز دوازدهم فروردین یا صبح روز سیزدهم مقداری شیرینی و تخمه و سایر تنقلات به مقدار لازم از بقالی محله تهیه می کند. گروه در ساعتی از صبح زود که از قبل با هم هماهنگ نموده در همدیگر را در سرگذر یا چهارراه ویا محل معینی ملاقات می کنند. بعد محلی را که به نظرشان می آید مناسب است، انتخاب نموده و دسته جمعی به باغات اطراف یا دشت و صحرا می روند. عمده ترین چیزی که در این روز می خورند جوانه های یونجه تازه رسته همراه با سرکه و ترشی است. برخی هم گیاه موسوم به «یل میگ» (شنگ) و بعضی هم گیاهی خودرو موسوم به غازیاقی را چیده به داخل ظرف ترشی و سرکه فرو کرده و با آغشته نمودن آن به سرکه یا ترشی آن را می خورند. در مواردی هم به باغات انگور و تاکستان های اطراف رفته و سرشاخه های تازه رسته درخت انگور را که از خاک بیرون زده را می چینند و می خورند. البته این کار با ممانعت مالک روبرو می شود. لازم به ذکر است در تاکستان های اطراف شهر بهار به دلیل سرمای زیاد فصل زمستان درختان انگور را در پاییز که هنوز یخ بندان نشده درختان انگور را در زیر خاک مدفون می کنند تا سرما آنها را از بین نبرد. بر همین اساس برای جلو گیری از سرما زدگی، بعد از عیدنوروز و گاهی تا بیستم فروردین در زیر خاک مدفون می مانند تا کاملاً از گزند سرمازدگی از بین برود. در این میان جوانه هایی از درخت انگور زده می شود که بسیار خوش طعم و لطیف بوده و یکی از خوراکی های مورد علاقه مردم در روز سیزده بدر می باشد. بعد از اینکه خوراکی ها و تنقلات همراه اعضای گروه به اتمام رسید نوبت انواع بازی ها می رسد از جمله بازیها می توان به «آقله بیان» ، «هف سنگ» یا یئده داش ، «اللگ دوللگ». «زو» ، «لیس یا پس»، «کردن چخده»، «کالاش کالاش» و دهها بازی و سرگرمی دیگر اشاره نمود. بعد از بازی، سرگرمی و خوردن تنقلات به خانه برمی گردند.

(منبع : سلیمی موید، سلیم(۱۳۹۴)، کتاب آئین ها و مراسم ایرانی در گاهشمار خورشیدی، جلد اول بهار، انتشارات طرح نقش خیال، تهران)

انتهای پیام