دکتر ابوالفتح بنی اردلان

به گزارش ایوا دکتر ابوالفتح بنی اردلان متخصص جراحی داخلی ، استاد دانشگاه در ایالت اوهایوی آمریکا متولد ۱۳۱۲ ، شهر بهار، ایشان دورۀ ابتدائی را در بهار و همدان سپری نمود و در سال ۱۳۳۰ به عنوان نفر برگزیدۀ رشتۀ پزشکی در دانشگاه تهران پذیرفته شد.

به خاطر هوش سرشار و عملکرد خوب و ماهرانه ی وی دولت وقت وی را به عنوان دانشجوی برتر به امریکا اعزام نمود. ابوالفتح بنی اردلان در ایالت اوهایو شهر آکرون در بیمارستان سنت آگوست به تکمیل رشته پزشکی پرداخت و مدارج ترقی را در آن دانشگاه به خوبی طی کرد ، وی یکی از برجسته ترین پزشکان همان دانشگاه بود و نزدیک به ۶۰ نفر از رزیدنت های پزشکی دانشگاه اوهایو را زیر نظر آموزشی خود داشت.به گفته یکی از همکاران وی ، ایشان از برجسته ترین و با سلیقه ترین جراحان کشور(آمریکا) به شمار می رفتند.

ابوالفتح بنی اردلان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با شوق خدمت به مردم وطن به ایران بازگشت و در بیمارستان ایرانمهر و بانک ملی به جراحی مشغول شد ، زمانی هم که آیت الله هاشمی رفسنجانی مورد سوء قصد و ترور واقع شد وی جراح اول تیم پزشکی ایشان بود. در سال ۱۳۶۰ با طرحی که از سوی رییس دولت وقت آقای میر حسین موسوی صادر شد ، نزدیک به یک سال در جبهۀ جنگ ایران و عراق در بیمارستان امام حسین (ع) قرارگاه نجف به خدمت مشغول شد.

در سال ۱۳۶۸ به عنوان یکی از اعضای تیم پزشکی امام خمینی (ره) به همراه دکترایرج فاضل مشغول مداوای ایشان بودند . دکترابوالفتح بنی اردلان بعد از رحلت امام خمینی (ره) به علّت بیماری جسمی و حمایت از فرزندان خود به امریکا عازم شد.
در سال ۱۳۸۶ ابوالفتح بنی اردلان به علّت عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت و در کشور امریکا به خاک سپرده شد . وی دارای سه فرزند بود که فرزند ارشد ایشان دکتر کیوان بنی اردلان هم یکی از نوابغ علمی ایران و جهان محسوب می گردد . کیوان بنی اردلان در سال ۱۹۹۹ به عنوان نابغه علمی و نخبۀ دانش هوافضا در ایالات محتدۀ امریکا برگزیده شد و نام وی در کتاب منتخبین جهان ثبت گردید.

مآخذ : کتاب تاریخ ، فرهنگ عمومی و مشاهیر بهار
مولف : جواد نوری بهاری

انتهای پیام/