کد خبر : 2571
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵

بی برنامگی در صادرات بهشت سیب‌زمینی کاران را جهنم کرد

بی برنامگی در صادرات بهشت سیب‌زمینی کاران را جهنم کرد

بی برنامگی در صادرات بهشت سیب‌زمینی کاران را جهنم کرد


دست رد چند کشور همسایه به سینه سیب‌زمینی استان، این محصول را در شیب ارزانی انداخت که حتی کفاف هزینه‌های تولید را هم نمی‌دهد، این امر سرمایه هزاران کشاورز خبره این خطه را بلعیده و حالا بهشت سیب‌زمینی ایران سخت نیازمند تدبیری است برای بیرون آمدن از برزخ بلاتکلیفی صادرات تا دوباره مهیای تولید و تکاپویی دیگر شود. استان همدان رکورد دار تولید سیب‌زمینی در کشور است و این محصول را به‌صورت صد درصد مکانیزه کشت و برداشت می‌کند و با بهره‌مندی ۹۵ درصد مزارع از سیستم‌های نوین آبیاری توانسته در حفاظت آب و خاک هم موفق باشد.

برشمردن همین 3 قلم ویژگی کافی است که استان همدان را بهشتی برای تولید این ماده غذایی بنامند؛ قصه امروز و دیروز هم نیست، سال‌هاست که دستان معجزه‌گر کشاورزان این منطقه بهترین و بیشترین محصول را از دل خاک بیرون کشیده و به آن سوی مرزها صادر می‌کنند. اما این روزها همزمان با فصل برداشت سیب‌زمینی، فصل دیگری از مشکلات و گرفتاری برای کشاورزان روییده که خواب و خوراک از آن‌ها می‌رباید؛ فصلی به نام صادرات.

به‌تازگی کشورهای آسیای میانه که مهم‌ترین مشتری سیب‌زمینی استان هستند دست رد به سینه تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول زده‌اند که انباشت سیب‌زمینی و افت قیمت آن در بازارهای داخلی را در پی داشت.
امسال ۴۵۰ هزار تُن سیب‌زمینی تابستانه در این استان تولید شده و با ممانعت عراق، ترکیه و ترکمنستان از خرید محصول، فعالان این عرصه با چالش جدی مواجه می‌شوند؛ همدان علاوه‌بر تولید، در صادرات سیب‌زمینی هم رتبه نخست کشوری دارد اما اکنون کاسه چه کنم دست گرفته و حیران و آشفته به انتظار گشایشی روزها را سپری می‌کند.

 سیب‌زمینی استان در شیب ارزانی

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان با تأیید این رویداد ناخوشایند می‌گوید: امسال ۴۵۰ هزار تُن سیب‌زمینی تابستانه در این استان تولید شده است و ممانعت عراق، ترکیه و ترکمنستان از خرید محصول، فعالان این عرصه با چالش جدی مواجه می‌شوند که آثار آن تا سال‌های بعد باقی می‌ماند.
خسرو طالبی‌رحیق به نمایندگی از سیب‌زمینی‌کاران همدان از مسئولان می‌خواهد با رایزنی با کشورهای نام‌برده راهی برای صادرات باز کرده و درد تولیدکنندگان را دوا کنند. او قیمت تمام شده هر کیلو سیب‌زمینی را ۲ هزار تومان ذکر می‌کند که با اتفاق‌های اخیر در شیب ارزانی قرار گرفت و به هزار تومان رسید و با ادامه این روند ورشکستگی کشاورزان حتمی است.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی همدان که از تولیدکنندگان خبره سیب‌زمینی است، خاطرنشان می‌کند: ورود دولت و حمایت از تولیدکنندگان و توسعه صادرات این محصول راهبردی در شرایط بغرنج کنونی بسیار ضروری است. «این مشکل از سوی طرفین تجاری کشورمان ایجاد شده و برای صادرات سیب‌زمینی هیچ‌گونه ممنوعیتی در داخل کشور اعمال نشده است» این پاسخی است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان در پاسخ به حال زار و نزار سیب زمینی‌کاران استان می‌دهد و عنوان می‌کند: همه این مشکلات گزارش شده و رفع آن منوط به تصمیمات کلان کشوری است.

حمیدرضا متین می‌گوید: سیب‌زمینی موجود از کشت تابستانه است که ماندگاری پایینی دارد، اما محصول پاییزه که ماندگاری بالایی هم دارد در آبان برداشت می‌شود و امیدواریم تا آن زمان موانع موجود از بین رفته باشد.
او با اشاره به صادرات ۷۷ قلم کالا از استان به ۲۸ کشور جهان یادآوری می‌کند: در تحریم‌ها، امسال شاهد رشد صادرات همدان هستیم که سیب‌زمینی پس از کشمش دومین محصول رنگین ما در سبد صادراتی محسوب می‌شود.
قیمت‌گذاری نادرست محصول و تعلیق کارت‌های بازرگانی گریبانگیر فعالان اقتصادی شده و برای رهایی از آن‌ها نیازمند مساعدت دولت هستیم، ارزش گمرکی سیب‌زمینی صد دلار مشخص شده که بین ۷۰ تا ۷۵ دلار نرخ واقعی و عادلانه است و باید بازنگری و اصلاح شود.

 چشم سیب‌زمینی‌کاران به رایزن‌های اقتصادی

اما رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به غیر از بسته بودن مرزهای کشورهای آسیای میانه به روی سیب‌زمینی استان همدان، مشکلات دیگری را مطرح می‌کند که شنیدنی است.
به گزارش ایرنا، قیمت‌گذاری نادرست محصول و تعلیق کارت‌های بازرگانی از مواردی است که علی‌اصغر زبردست به آن‌ها اشاره کرده و می‌گوید: این ۲ مسأله گریبانگیر فعالان اقتصادی شده و برای رهایی از آن‌ها نیازمند مساعدت دولت هستیم.
او در دفاع از صادرکنندگان عنوان می‌کند: ارزش گمرکی سیب‌زمینی صد دلار مشخص شده که بین ۷۰ تا ۷۵ دلار نرخ واقعی و عادلانه است و باید بازنگری و اصلاح شود.
هر چند کاهش قیمت سیب‌زمینی هم مزید بر علت شده و سرمایه زیادی از تولیدکنندگان را به باد فنا داده است که درصورت تداوم، بازارهای هدف را از دست خواهیم داد و آن‌وقت شاید کشت سیب‌زمینی برای مردمانی که پرچم‌دار تولید این ماده غذایی هستند، مقرون به صرفه نباشد.
زبردست خطاب به رایزن‌های اقتصادی کشورمان از آنها می‌خواهد وارد عمل شده و در کشورهایی که حضور دارند معرفی و تبلیغ محصولات صادراتی را در اولویت قرار داده و بازرگانان را برای یافتن بازارها و مشتری‌های جدید راهنمایی کنند.
به اعتقاد او در چنین برهه‌ای نقش رایزن‌های اقتصادی به‌عنوان مشاوران دلسوز و متخصص بیش از هر زمان پررنگتر می‌شود و باید در این شرایط به داد تولیدکنندگان و صادرکنندگان برسند.

 فعالان اقتصادی برادری خود را ثابت کنند

جویای نظرات معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان در این‌باره شدیم که ارتباط بیشتری با فعالان عرصه تولید و صادرات دارد، بیشتر آنها را با نام و نشان می‌شناسند و خود را همدرد این جماعت می‌داند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان درباره رفع مشکل صادرات سیب‌زمینی توضیح می‌دهد: مسئولان استان در جریان مسائل قرار دارند و با آن بیگانه نیستند و با قید فوریت نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری با موضوع صادرات محصولات کشاورزی همدان به‌ویژه سیب‌زمینی مکاتبه شده و حالا باید منتظر نتیجه باشیم.
ظاهر پورمجاهد به همه سیب‌زمینی‌کاران خبره استان که با پشتکار و مهارت برای تأمین امنیت غذایی کشور می‌کوشند دست مریزاد می‌گوید و از آنها می‌خواهد با صبر و شکیبایی در سنگر تولید دوشادوش دولت ایستادگی کنند تا از مشکلات اقتصادی به وقوع‌پیوسته گذر کنیم.
او با بیان اینکه تعلیق کارت‌های بازرگانی بخشنامه‌ای ملی است و در همدان نیز به‌تبع دیگر استان‌ها اعمال شده است، یادآوری می‌کند: اما بازرگانانی که برادری خود را ثابت کرده و دست‌کم ده تا ۲۰ درصد تعهد ارزی را پرداخت کرده باشند کارتشان فعال می‌ماند.
پورمجاهد تأکید می‌کند: بازگشت ارز حاصل از صادرات کمک به چرخش اقتصادی کشور است و این موضوع برای فعالان اقتصادی بیش از هر قشر دیگری ملموس است و با خوش حسابی باید دولت را برای اداره امور کشور یاری کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان درباره رفع مشکل صادرات سیب‌زمینی توضیح می‌دهد که مسئولان استان در جریان مسائل قرار دارند و با آن بیگانه نیستند و با قید فوریت نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری با موضوع صادرات محصولات کشاورزی همدان به‌ویژه سیب‌زمینی مکاتبه شده و حالا باید منتظر نتیجه باشیم.
مخلص کلام اینکه سرمای زودرس ناملایمات تن و جان پرچم‌داران سیب‌زمینی ایران را بی‌رحمانه می‌لرزاند و به تدبیری هوشمندانه نیاز دارند تا دلگرم شده و برای تلاش و تولیدی دوباره مهیا شوند.
تولیدی که نه دغدغه ارزانی محصول داشته باشد و نه دلهره باز و بسته شدن مرزها؛ استان همدان باید همچنان بهشت تولید سیب‌زمینی بماند و در برزخ و بلاتکلیفی مشکلات گرفتار نشود.

همدان پیام

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.