کد خبر : 2543
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷

تجلیل از بزرگان، تجلیل از حوزه اندیشه است

تجلیل از بزرگان، تجلیل از حوزه اندیشه است

تجلیل از بزرگان، تجلیل از حوزه اندیشه است

به گزارش ابوا بهار به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار دیدار مسئولین شهربهار و همدان با حاتم نوروزی شاعر پیشکسوت بهاری صبح امروز انجام شد.

در این دیدار معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس اداره ارشاد شهنوازیان، فرماندار، شهردار، رئیس شورای شهر بهار حضور داشتند.

جواد نوری شاعر و طنز پرداز شهر بهار در این دیدار با اشاره به شاعر برجسته شهر بهار حاتم نوروزی گفت : نوروزی جزء معدود افرادی است که در حوزه ی ادب، خصوصا حوزه شعر ترکی فعال است‌.

جواد نوری اظهار داشت : هنرمندان حوزه ی فرهنگ به نوعی غریب هستند چرا که جامعه بیشتر معطوف به مسائل فرعی و سیاسی است و اصل فرهنگ پنهان مانده، و با توجه به دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی که پرداختن به حوزه فرهنگ را ارزشمند دانسته اند و اگر ما بتوانیم فرهنگ را درست کنیم جامعه نیز آرام آرام اصلاح خواهد شد.


احسان قنبری فرماندار در ادامه ی این دیدار عنوان کرد : با حضور گرم هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر و خدمتگذاری ما چه در حوزه ی شهرستان و چه در استان، امیدواریم که بتوانیم با برنامه های مختصر قدردان اصحاب فرهنگ باشیم؛ و خداوند توفیق دهد با رخت بر بستن این بیماری منحوس فعالیت های عادی به صحنه فرهنگ برگردد و ما شاهد درخشش شما عزیزان و بزرگواران باشیم.

رئیس شورای شهر بهار حسین فیض الهی با اشاره به دغدغه مسئولین در عرصه فرهنگ و هنر و تلاش آنان در این حوزه تصریح کرد : با همکاری و تعامل اداره ارشاد و با نظر مساعد شهردار اقداماتی در خصوص زنده نگه داشتن نام و یاد عزیزانی که در عرصه فرهنگ تلاش می کنند صورت گرفته است؛ اخیرا نام یکی از معابر را به نام شاعر پیشکسوت غلام رضا بهاری نام گذاری کرده ایم و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا به صورت سلسله وار نامگذاری دیگر معابر نیز به نام دیگر هنرمندان شهر بهار نامگذاری شود و هدف ما از انجام این کار زنده نگه داشتن نام و یاد این هنرمندان است.

فیض الهی افزود : طی جلسه ای که با رئیس اداره ارشاد داشتیم تفاهم نامه ای بین ارشاد و شهرداری مصوب شد که در آن رئیس اداره ارشاد حبیب شهنوازیان با معرفی شش نفر از فعالان فرهنگ و هنر به عنوان مشاورین فرهنگی در شهرداری در این عرصه تعاملات بیشتر صورت گیرد تا در خصوص مسائل فرهنگی شهر اقدامات خوبی انجام دهیم

در ادامه ترکمان شاعر و مسئول انجمن فرهنگی ادبی هگمتانه گفت : شهرستان بهار منطقه ای است که از نظر فرهنگی واقعا غنیست و افراد مستعدی دارد؛ و در هر دوره ای نشان داده که افراد مستعد در بهار می توانند در سطح کشور مطرح شوند.

مسئول انجمن فرهنگی ادبی هگمتانه با اشاره به یاد و خاطره زنده یاد استاد اردشیر بهمنی تاکید کرد : نام این استاد بزرگ در بهار غریب ماند و معدود کسانی وی را می شناسند و شاعران نامی شهر بهار مانند غلامرضا بهاری، جواد نوری، مهدی طراوتی و حاتم نوروزی از مفاخر شهر بهار هستند.

وی افزود : حاتم نوروزی با دو زبان فارسی و ترکی اشعار خود را می سراید و این بسیار ارزشمند است و اشعار ترکی ایشان نشان از زبان قشقایی و فرهنگ ترکی بهار است؛ از مسئولین می خواهم این دیدارها و ارج نهادن ها مستمر باشد تا باعث دلگرمی کسانی باشد که در این حوزه فعالیت می کنند‌.

آثار هنرمندان در زمان حیات باید چاپ و منتشر شود.

مهدی طراوتی توانا از شاعران برجسته بهار در این دیدار گفت : دیدار مسئولین با هنرمندان ارزشمند و ماندگار خواهد بود چرا که هنرمندان ما در زمان حیات توسط مسئولین ارج نهاده
می شوند.

طراوتی در ادامه تصریح کرد : بدون شک این افراد برجسته یکسری آثار و محصولات فرهنگی دارند که باید به دست نسل آینده برسد و گاهی برخی از هنرمندان ما می توانند آثار خود را منتشر و از خود نامی برجای بگذارند اما گاهی اوقات آنقدر این هزینه ها سرسام آور می شود که از نشر آثار خود صرف نظر می کنند؛ در جشنواره ها و مسابقات ادبی رویکردها نیز به سمت نوگرایی و جوان گرایی سوق داده می شود و به شاعران پیشکسوت کمتر پرداخته می شود؛ و همین امر باعث شده در گذر زمان آثار آنان و نام و یادشان فراموش شود.

طراوتی توانا تاکید کرد : از مسئولین می خواهم در پیش بینی های بودجه ها و برنامه ها حتما حمایت از تالیفات و آثار هنری را در بخشی از برنامه های سالیانه ی ادارات قرار دهند چرا که در حوزه فرهنگ فقط اداره ارشاد نمی تواند این بار را به دوش بکشد و دیگر دستگاه های دولتی نیز از بودجه های فرهنگی بهرمند می شوند، نهادهایی مثل اداره اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، واحد فرهنگی سپاه و بسیج مردمی و… می توانند دست به دست هم دهند تا با یک نگاه فرا فرهنگی و فرا مدیریتی به مسائل فرهنگی بپردازند.

وی در ادامه گفت : امیدوارم مسئولین ارشد شهرستان این مسئله را ساماندهی کنند و در جلسات فرهنگی و یا مرتبط با مسائل امور فرهنگی و فرهنگ سازی حتما به این نکته اشاره و گوشزد کنند که ادارت نیز در امور فرهنگ متولی باشند و فضاها و زیرساخت های لازم را برای کارهای فرهنگی این هنرمندان و نسل های بعدی و نوآموزان فراهم سازند.

او با اشاره به شاعران برجسته ی بهار عنوان کرد : برخی از آثار شاعران نامی بهار چاپ نشده و این مسئله از آنجا حائز اهمیت است که آثار آنان در زمان حیاتشان منتشر و به عموم مردم معرفی شود؛ در غیراینصورت با توجه به رویکرد های ضعیف در بعضی جوامع و اجتماعات خانوادگی این آثار به فراموشی سپرده می شود و این آثار ارزشمند از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.