کد خبر : 2534
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

 خبرنگار کیست؟

 خبرنگار کیست؟

 خبرنگار کیست؟

به بهانه روز خبرنگار

خبرنگاری جزء مشاغل سخت و زیان آور است . همین نکته اهمیت شغل خبرنگاری را می رساند . نه فقط به جهت اینکه شغلی پرتنش و اضطراب است بلکه از آن جهت که دربردارنده مسئولیت اجتماعی بزرگی است در قبال مردم و جامعه و در قبال حقیقت. خبرنگار واقعی چشم بینای جامعه است . کاستیها ، نقصان ها و محرومیتها را می بیند و بیان می کند و به تصویر می کشد.

خبرنگار واقعی مطالبه گر است . مطالبه گر خواستها و حقوق مردم . وظایف مسئولان را بخوبی می شناسد و کم کاریهایشان را ، هر گونه تخطی از وظایفشان را به آنها و به مردم یاد آوری می کند . خبرنگار واقعی وعده های نمایندگان و مسئولان را فراموش نمی کند و زمانیکه وقت عمل می رسد اما خبری نمی شود ، آنها را مطالبه می کند . اگر بداند و باخبر شود که در جایی مسئولی بر خلاف قانون عمل می کند ساکت نمی نشیند و دست به افشاگری می زند حتی اگر منافع شخصی اش به خطر بیفتد یا تهدید شود . این است که خبرنگاری سخت و زیان آور است و البته در جاهایی که مسئولانش انتقاد را برنمی تابند و آنرا مساله ای شخصی و توهین به خود قلمداد می کنند و نه نقدی که از قضا می تواند راهگشایشان باشد ، خیلی هم سخت تر است.

خبرنگاری چشمی تیزبین و جستجوگر می خواهد برای دیدن مشکلات و معضلات و کجرویها و قلبی سرشار از احساس عشق به مردم و وجدانی بشدت بیدار در قبال حقیقت و عزمی سرشار از احساس مسئولیت در برابر جامعه . خبرنگاری تنها شرکت در جلسات متعدد مسئولین و انعکاس وعده های آنان نیست . وعده هایی که اغلب یا بسیار اغراق آمیز هستند یا کارکرد رسانه ای و تبلیغی دارند و هرگز عملی نمی شوند یا صرفا شعارهایی تو خالی و تکراری هستند . صد البته خبرنگار در این جلسات شرکت می کند و صحبتهای مسئولین را هم منعکس می نماید اما مطالبات مردم را هم هرگز و هرگز فراموش نمی کند . بی گمان آنکه با هدیه ای کوچک از طرف مسئولی همه وظایف خبرنگاری اش را به باد فراموشی می سپارد شایسته این نام نیست حتی اگر شغلش خبرنگاری باشد . کوتاه سخن اینکه خبرنگاری شایسته تکریم و تبریک و حتی شایسته عنوان خبرنگاری است که در کنار مردم نشسته باشد نه در جوار مسئولان …

در پایان وظیفه می دانم روز خبرنگار را به جناب آقای ابوآبایی و همکاران محترمشان تبریک بگویم که با عمل به وظیفه شغلی و اجتماعی شان، در نقد و انتقاد را در نشریه الکترونیکی تحت مدیریتشان ایوا و نیز کانال تلگرامی شهرستان بهار باز گذاشته اند . برای ایشان صمیمانه آرزوی موفقیت و توسعه فعالیتهایشان را دارم .

مریم شریفی
انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.