کد خبر : 3225
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳

خبری از حذف دلالان نیست

خبری از حذف دلالان نیست
استان همدان قطب تولید سیب زمینی کشور و بارانداز آن محسوب می‌شود و افزایش قیمت‌ این محصول، کشاورزان استان و مردم کشور را نقره داغ کرده و خبری از حذف دلالان و واسطه ها نیست.

ایران جایگاه سیزدهم تولید سیب زمینی در جهان و همدان جایگاه نخست را در ایران دارد و بیشترین مقدار محصول نیز در شهرستان بهار برداشت می‌شود. هم اکنون بیش از ۹۰۰ هزار تن سیب زمینی در همدان تولید می‌شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال ۲۰ هزار هکتار سیب‌زمینی در مزارع استان همدان کشت شده که برآورد می‌شود از این سطح ۹۰۰ هزار تن محصول برداشت شود.

علی بایگانه در این زمینه عنوان کرده است که در سال گذشته ۲۸ هزار و ۸۰ هکتار سیب‌زمینی در مزارع همدان کشت شده بود که ۹۱۳ هزار تن محصول از این سطح تولید شد.

واسطه‌ها را حذف کنیم

خسرو طالبی رحیق در این زمینه گفت: علت گرانی قیمت سیب زمینی به سبب شرایط جوی بود به نوعی که در این روزها، یک سری بارش‌های برف و باران در کشور را شاهد بودیم.

رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی ایران خاطرنشان کرد: غرب کشور، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان و غیره برف خوبی بارید و هوا هم سرد شد؛ در این مدت، همزمان در جنوب کشور، مانند کرمان که فصل برداشت سیب زمینی است؛ بارندگی بود و همین روند موجب شد تا با کاهش سیب زمینی در بازار روبرو باشیم. وی خاطرنشان کرد: باران باعث کاهش عرضه سیب زمینی به بازار شد و در استان‌های غربی نیز سرما و یخبندان به این موضوع دامن زد به نوعی که روستاییان نتوانستند سیب زمینی‌های خود را که در انبار بود به بازار منتقل کنند.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی استان همدان در پاسخ به اینکه «آیا این موضوع تنها دلیل گرانی قیمت سیب زمینی بود؟ و اینکه چرا سیب زمینی همدان در دیگر استان‌ها مانند تهران ارزان‌تر به فروش می‌رسد؟»، گفت: سرما این قسمت را با مشکلاتی روبرو کرده است اما در مجموع، نیازمند ورود مناسب در عرضه سیب زمینی و البته سایر محصولات کشاورزی هستیم.

طالبی رحیق ادامه داد: باید بتوانیم در این عرصه‌ها، بخش خصوصی و دولتی را در کنار هم وارد کار کنیم؛ چراکه کشاورزان می‌بینند که سیب زمینی‌هایی که از آنها درب انبار کیلویی ۸ هزار تومان خریداری می‌شود، ناگهان بدون زحمت توسط واسطه‌ها به کیلویی ۱۶ هزار تومان رسیده و به فروش می‌رسد بدین ترتیب باید بتوانیم این واسطه‌ها را حذف کنیم.

رئیس انجمن سیب‌زمینی استان همدان تصریح کرد: یک کشاورز، یک سال سرمایه و عمرش را گذاشته تا یک کیلو سیب زمینی تولید کند، حالا آن را کیلویی ۸ هزار تومان می‌فروشد. در عرض ۲۴ ساعت، دیگران آن را با دو برابر قیمت به مصرف کننده می‌رسانند، حال باید بررسی شود که این هشت هزار تومان دوم، چرا با این روند در حال پیشروی است؟

وی ضمن ابراز گلایه مندی گفت: باید دید این موضوع از کجا نشأت می‌گیرد و چطور قرار است ادامه پیدا کند، بنده بارها گفته‌ام که نظارت از عمده فروشی تا خرده فروشی ضعیف است. در عمده فروشی سیب زمینی را کیلویی ۹ هزار تومان می خرند و می‌فروشند، پس چرا این قیمت ناگهان برای مصرف کننده گران می‌شود؟

طالبی رحیق در پاسخ به اینکه «آیا روزبازارها در این بین می‌توانند کمک کننده و نقشی در تعدیل قیمت‌ها داشته باشند؟»، اظهار کرد: در این زمینه، پیشنهادی از طرف انجمن سیب زمینی ارائه کردیم، تا در دو یا سه نقطه اقدام به فروش و عرضه محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: این روند نباید توسط سازمان تعاون روستایی دنبال شود، چراکه مجدد هزینه بر است بلکه باید، همین کشاورزان و تولیدکنندگان عمده چند نفری در جاهای خاص وارد عرضه مستقیم محصولات شوند.

وی خاطرنشان کرد: این راحت ترین کاری است که می‌توان در استان همدان در پیش گرفت؛ اما نتیجه پیشنهاد ما به جایی نرسیده است.

طالبی رحیق با تاکید بر اینکه در این زمینه ما می‌توانیم محصولات را در جاهایی مشخص و معین نه زیر نظر میادین میوه و تره بار به فروش برسانیم، اظهار کرد: در میادین میوه و تره بار روی هر کیلو سیب زمینی دو هزار تومان و دیگر مبالغ اضافه می‌شود و اینها موجب افزایش دوباره هزینه‌ها برای مصرف کنندگان می‌شود.

رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی ایران تصریح کرد: تولیدکنندگان می‌توانند با عرضه مستقیم وارد کار شوند و کیسه‌های ۱۰ کیلویی سیب زمینی را به قیمت‌های مناسب به فروش برسانند اما باید برای این موضوع برنامه ریزی شود و به مرحله اجرایی برسد.

استان همدان درحالی قطب تولید سیب زمینی کشور و بارانداز این محصول محسوب می‌شود که این روزها افزایش قیمت‌های سیب زمینی مردم همدان را نقره داغ و خبری از حذف دلال نیست.

برای این موضوع چه تصمیماتی قرار است اندیشیده شود؟ ورود بسیار دلالان و واسطه‌ها به این موضوع نه تنها موجب گرانی این محصول در بازارهای کشور بلکه کمبود آن هم شده است.

نکته دیگر، غرفه‌های عرضه مستقیم این محصول در همدان است که بارها مطرح اما تاکنون به نتیجه نرسیده است؛ موضوعی که باید در آن شاهد عرضه مستقیم، بدون واسطه و البته بدون ورود سازمان تعاون روستایی و میدان میوه و تره بار باشیم تا التهاب از بازار گرفته شود تا در این بین نه تنها دستان کشاورزان خالی نماند بلکه به مصرف کنندگان و مردم نیز توجه شود. / مهر

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.