کد خبر : 2480
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷

نبود فرهنگسرای مستقل، تکریم مفاخر و المان های شهری دغدغه هنرمندان شهرستان بهار

نبود فرهنگسرای مستقل، تکریم مفاخر و المان های شهری دغدغه هنرمندان شهرستان بهار

نبود فرهنگسرای مستقل، تکریم مفاخر و المان های شهری دغدغه هنرمندان شهرستان بهار


جلسه هم اندیشی برنامه های فرهنگی هنری با حضور شهردار، اعضای شورا، رئیس اداره ارشاد و هنرمندان شاخص شهرستان بهار در سالن جلسات شهرداری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایوا بهار رئیس اداره ارشاد حبیب شهنوازیان عنوان کرد : هنرمندان سنبل هنری هر شهر شناخته می شوند و تصمیم داریم از ظرفیت این عزیزان جهت اجرای برنامه های فرهنگی هنری که در سطح شهر برگزار می شود استفاده کنیم. حبیب شهنوازیان با اشاره به هنرمندان شهرستان بهار و ظرفیت بالای آنان در حوزه فرهنگ و هنر خاطر نشان کرد : در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری هر منطقه با رعایت قوانین و نظارت شورای فرهنگی اعتباراتی تخصیص می دهد و می توانیم از حوزه های فرهنگی هنری شهرستان استفاده کنیم و نگرش های جدیدی برای جوانان داشته باشیم.

رئیس اداره ارشاد اظهار داشت : اگر در آینده برنامه های فرهنگی اجراء کردیم یک سری از برنامه ها را به صورت مشترک انجام بپذیرد و ما هم از ظرفیت انجمن های هنری استفاده کنیم؛ در حوزه های فرهنگ سازی، حقوق شهروندی، حقوق اجتماعی که در شهرداری وجود دارد و یا اینکه آسیب های اجتماعی موجود را می توان در حوزه نمایش، طنز یا شعر به نمایش گذاشت و یا اگر امکان برگزاری آن در اماکن عمومی نبود در فضای مجازی می توان برنامه های خوبی در این زمینه به اجرا گذاشت.

شهنوازیان در ادامه تصریح کرد : یک تفاهم نامه ی اولیه بین اداره ارشاد و شهرداری تنظیم شود تا در آینده همکاری و تعامل بیشتری داشته باشیم. رئیس اداره ارشاد با اشاره به برخی از برنامه های فرهنگی افزود : از شهردار می خواهم مکان مناسبی را برای راه اندازی بازارچه فرهنگ و هنر در نظر بگیرد و همچنین قصد داریم در شهر بهار با اجرای برنامه های فرهنگی از قبیل شب های شعر، شب های موسیقی، پخش فیلم سینمایی با همکاری سینما قدس شرکت بهمن سبز پنج شنبه ها و جمعه ها با اکران همدان یا تهران پخش فیلم داشته باشیم که در حال حاضر با توجه به وضعیت موجود و شیوع کرونا از اجرای برنامه های فرهنگی صرف نظر کرده و به زمان و فرصت مناسب موکول کرده ایم.

شهنوازیان در ادامه تاکید کرد : برای زیبا سازی شهر می توان از ظرفیت نقاشی خط برای دیوار نویسی و معرفی این اثرماندگار استفاده کرد؛ در زمینه ی اقتصاد هنر، مسئولین می توانند برای تجلیل از افراد مختلف در برنامه ها از آثار هنری همین هنرمندان شهر بهار استفاده کنند تا معرفی آثار این عزیزان باشد. وی با اشاره به طول عمر و سلامتی هنرمندان بهار گفت : از شهردار می خواهم قطعه هنرمندان در دستور کار شهرداری قرار بگیرد که در آینده نیز این عزیزان به فراموشی سپرده نشوند؛ همچنین پیشنهاد می کنم اگر امکان دارد پارک مشاهیر بهار افتتاح و ورودی آن تندیس مشاهیر بهار را قرار دهند؛ اگر در آینده پارکی افتتاح می شود به نام پارک هنر باشد و یا در صورت امکان نام یکی از پارک ها را به نام پارک هنر نامگذاری کنیم.

نبود فرهنگسرای مستقل در شهر بهار از دغدغه هنرمندان این شهر

جواد نوری، هنرمند، شاعر و طنز پرداز شهر بهار در این نشست گفت : شهر بهار شهری ست که شغل اکثریت مردم کشاورزی است و این موضوع در دراز مدت، شهر ما را مورد آسیب قرار داده و جوانان ما از فرهنگ و هنر دور شده اند و جلوه فرهنگ در این شهر ضعیف است که بخشی از آن به مشکلات کشوری مربوط است و بخشی از آن بومیست که هنرمندان مورد حمایت قرار نگرفته اند.

جواد نوری اظهار داشت : با حضور رئیس اداره ارشاد و پیگیری های ایشان دوباره در ما شور و شوقی برای ادامه فعالیت ایجاد شده که مجددا در عرصه فرهنگ و هنر گامی موثر برای این شهرستان خصوصا آیندگان برداریم.

نوری ادامه داد : یکی از نقاط ضعف شهر بهار اینست که فرهنگ سرای مستقل که متعلق به شهرداری باشد را نداریم در حالی که شهرهای دیگر فرهنگ سرای مستقل دارند که از پتانسیل آن در حوزه فرهنگی استفاده می کنند و شهر بهار همیشه از داشتن سالن مستقل برای حوزه فرهنگی محروم بوده است.

جواد نوری تصریح کرد : یکی از ابتکارهای مسئولین نام گذاری بلوار به نام شاعر پیشکسوت غلام رضا بهاری بود که این یکی از حرکت های ارزشمند بدون سابقه در بهار بود با توجه به اینکه هزینه ای هم در بر نداشت و بعد از ۱۵ سال پیگیری بالاخره به نتیجه رسید‌.

او گفت : از دیگر مفاخر شهرستان نیز استفاده و آنان را به عموم مردم معرفی کنیم و بیوگرافی هنرمندان را جمع آوری کنیم و از دیگر کمبودهای این شهرستان نبود حوزه مردم شناسی است و اگر ما پیگیری می کنیم هویت ما در گرو این است و سوابق ما از بین رفته و اگر بتوانیم کلنگ مردم شناسی را بزنیم مردم داوطلبانه از این موضوع استقبال خواهند کرد؛ همچنین از مهندس یاری شهردار بهار تقاضا داریم برای تکریم هنر، کمیسیون فرهنگی در شهرداری قرار دهد و فردی را برگزیند تا طرح های هنری را جمع آوری و در برنامه ها استفاده کند و قافله هنر را نظم ببخشد.

در ادامه ی این نشست محمود غفاری کارگردان و بازیگر شهر بهار در این نشست عنوان کرد : هنر نمایش و سینما در ارتقاء فرهنگ بسیار کمک کننده است و پیشنهاد ما اینست حداقل هرسال یکبار جشنواره ای با همکاری هنرمندان و شهرداری بهار برگزار و موضوع آن دستاوردهای شهرداری و هنرمندان با توجه به ظرفیت ها در این جشنواره ارائه شود.

محمود غفاری گفت : به عنوان مثال در بحث جمع آوری زباله ها و آموزش شهروندی می توان به عموم مردم با موضوعات مشخص و با زبان هنر که بسیار تاثیر گذار است آموزش داد تا در ساعات مشخص زباله های خود را بیرون ببرند و یا اینکه به درخت آویزان نکنند برای کودکانی که در سنین رشد هستند بسیار موثر خواهد بود و این کلیپ های کوتاه با همکاری شهرداری تولید و اجرا شود. غفاری با اشاره به نمادهای مختلف بهار اظهار داشت : طرحی و نمادی در این شهر قرار داده شود که از لحاظ هنری به روز و خلاقانه باشد و معرف این شهر باشد؛ و در صورت امکان برای ورود و خروجی شهر پایگاه مجزا داشته باشیم تا یک سری نقشه شهر را به مسافرین ارائه دهیم ورودی هر شهر معرف آن شهر است و این کار در معرفی شهر به عموم مردم موثمر ثمر خواهد بود.

علیرضا مجیدی از هنرمندان انجمن خوشنویسی شهرستان بهار در ادامه این نشست عنوان کرد : اگر امکان دارد با توجه به شرایط ما بین بیمارستان سابق آیت الله بهاری و مشاغل مزاحم شهری مثل شهرک های صنعتی که دیوار کشی انجام می شود را با نمادهای هنری پوشش دهیم چون ورودی شهر زیبا نیست و زیبنده این شهر نیست.

استاد مجیدی گفت : برای طرح های المان شهری از افراد خلاق کمک بخواهیم و در این زمینه فراخوان عمومی بزنیم و از جوانانی که خلاقیت هنری دارند کمک بگیریم؛ و امیدواریم در آینده ارتباط بین هنرمندان و شورای شهر و شهرداری پررنگتر باشد. و من شخصا در عرصه خوشنویسی اعلام آمادگی می کنم و اگر طرحی در مورد المان زیباسازی شهر باشد همکاری خواهم کرد.

رئیس شورای شهر حسین فیض الهی اظهار داشت : یکی از دغدغه های ما در زمینه فرهنگی مسائلی است که عنوان شد و در دیدار با مدیر کل اداره ارشاد احمد احسانی مطرح و پیگیری کردیم و برخی از مسائل را ایشان پیگیری کردند.
رئیس شورای بهار تاکید کرد : زبان فرهنگ و هنر یکی از بهترین زبان ها است که می توان با این زبان با مردم ارتباط برقرار کرد و بعضی از مشکلات را با استفاده از این هنر حل و فصل کرد.

فیض الهی خاطر نشان کرد : آموزش شهروندی در غالب فرهنگ و هنر تاثیر مثبتی خواهد داشت؛ در شهرداری واحد فرهنگی داریم که پیگیر فعالیت های فرهنگی است ولی به درخواست شما به زودی کمیسیون فرهنگی در شهرداری را راه اندازی خواهیم و از شما می خواهم افراد صاحب نظر را معرفی کنید تا به عنوان شورای مشورتی یا فرهنگی از آنان استفاده کنیم و به زودی کمیسیون فرهنگی را تشکیل بدهیم.

او ادامه داد : نبود فرهنگسرا نیز یکی دیگر از دغدغه های ماست و تقریبا دوسالی است که در طرح بودجه برنامه ریزی می کنیم ولی متاسفانه وضعیت مالی شهرداری خوب نیست و درآمدی نداریم ولی بدون شک درآینده پیگیر این خواهیم بود. فیض الهی افزود : ما بزرگان زیادی در این شهر داریم که اولین بلوار به نام شاعر بهاری نامگذاری شد و قصد داریم این روند را ادامه دهیم و از مفاخر دیگر بهار نیز استفاده کنیم و اعلام آمادگی می کنیم با همکاری اداره ارشاد هر ماه نشست و دیداری با هنرمندان داشته باشیم و هنرمندان را شناسایی و به عموم مردم معرفی کنیم.

فیض الهی با اشاره به حوزه مردم شناسی و جای خالی آن در شهر بهار تصریح کرد : سال پیش پیگیر این موضوع بودیم امسال نیز پیگیری هایی صورت گرفته و قصد داریم حمام قدیمی واقع در میدان حر را برای این کار اختصاص دهیم. و به زودی استارت کار زده خواهد شد و باید آثار گذشتگان جمع آوری شود برای شناساندن پیشینه تاریخی شهر بهار نیاز اساسی است.

او گفت : برای ورودی های شهر بنرهایی طراحی کرده ایم تا ورودی های شهر تابلوهایی را نصب کنیم که معرف شهر باشد در زمینه ساماندهی ورودی شهر نیز اقداماتی صورت گرفته و با تعاملی که با صنعت و معدن داشتیم مطرح شد که تعمیرگاه هایی که در حاشیه بلوار کشاورزی واقع هستند باید به ناحیه صنعتی منتقل شوند و این یکی از انتظارات شهروندان است؛ با سرو سامان دادن جزیره شادی و دیوار کشی انجام خواهد شد؛ المان شهری در دستور کار قرار داده شده و مصوب شد که برای زیبا سازی شهر مسابقه نقاشی برگزار کنیم و نقاطی را شناسایی و توسط هنرمندان نقاشی کنیم و در انتها نیز از آنان که بهترین آثار را ارائه کنند تقدیر خواهیم کرد.

محمدرضا یاری شهردار بهار در جلسه هم اندیشی با هنرمندان عنوان کرد : دغدغه همه شما هنرمندان برای زیباسازی شهر و ارتقاء فرهنگ و هنر قابل ستایش است و رفع مسائل و مشکلات شما از دغدغه های ما نیز می باشد ولی متاسفانه به دلایل اقتصادی موفق نشدیم که انتظارات شما را برآورده کنیم.

شهردار افزود : در زمان مدیریت مهندس رمضانی شهردار سابق زمینی برای فرهنگسرا خریداری شده که امیدوارم مشکل بودجه حل شود تا بتوانیم فرهنگسرا را احداث کنیم. وی تا کید کرد : در بحث نامگذاری و المان ها و حوزه های هنری از ظرفیت تمامی هنرمندان استفاده خواهیم کرد و در بررسی های به عمل آمده شاهد این بودیم که برخی از بلوارها مانند بلوار آیت الله بهاری، بلوار معلم و بلوار کشاورزی فاقد نماد و المان است که پیگیری آن خواهیم بود تا المان مناسبی نصب کنیم.

مهندس یاری افزود : در مورد مشاغل مزاحم با جدیدت پیگیری خواهیم کرد و از ظرفیت شهر جهانی لالجین نباید غافل بود و باید از این ظرفیت استفاده کنیم؛ در آینده جشنواره های بومی محلی را پیگیری می کنیم تفاهم نامه ای تصویب می کنیم و به اداره ارشاد ارائه خواهیم داد.

فردوس نبی پور

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.