کد خبر : 2022
تاریخ انتشار : جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲

کتابی به نام النور فی الامام المستور (عج)

کتابی به نام النور فی الامام المستور (عج)

کتابی به نام النور فی الامام المستور (عج)

کتاب النور فی الامام المستور یکی از آثار آیت الله محمدباقر بهاری (ره) (۱۲۷۰- ۱۳۳۳ ق) می‌باشد. اثر، درصدد بیان ادله اثبات وجود حضرت مهدی علیه‌السّلام است.

معرفی اجمالی : اواخر قرن سیزدهم زمان ظهور عقاید و اندیشه‌ها در رابطه با امام زمان عجّل‌ الله‌ فرجه‌ الشریف می‌باشد. این اندیشه‌ها و مذاهب عقیدتی موجب تفرقه در صفوف مسلمین را به وجود آورد؛ از جمله این مذاهب انحرافی می‌توان از فرقه شیخیه ،کشفیه ،بابیه و بهائیه نام برد که اکثر نظریه‌های این فرقه در خصوص اندیشه و فرهنگ مهدویت می‌باشد و ظاهرا مولف از آن جا که در متن برخورد با این اندیشه‌های انحرافی بوده، به همین خاطر برای اظهار مذهب و اندیشه صحیح در خصوص اثبات امامت امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف به تدوین این اثر رو می‌آورد. در پایان اثر، تاریخ اتمام نگارش آن صفر ۱۳۱۶ ق ثبت شده است.

ساختار کتاب : امامت از اصول اصیل شیعه و با آن گره خورده است و بر اساس دلائل عقلی و براهین روشن، استمرار نبوت است که تحقق اهداف الهی در سعادت انسان و رساندن او به کمال واقعی و قرب الهی بدون آن امکان پذیر نیست. امامت یک منصب الهی است که امام را تعیین و نص صریح، مردم را به سوی او راهنمایی می‌کند. امام در دامان وحی و معدن رسالت و در آغوش امامت پرورش یافته است. مولف در ضمن یک ساماندهی مناسب، اثر را که بر یک مقدمه، نه باب و خاتمه بنا نموده است، به بحث امامت و اثبات امامت امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف به طور خاص پرداخته است.
روش شیخ بهاری در اثر، تلفیقی است، به این معنا که در القای مطالب تنها از شیوه‌ها و دلائل عقلی، یا فقط نقل روایات و شیوه نقلی استفاده ننموده است، بلکه ایشان در ابتدای هر موضوع، ابتدا بعضی از روایات از مهم‌ترین جوامع روایی اهل سنت را نقل سپس به بیان، شرح و آن چه از آن حدیث استفاده می‌شود، به کمک علم فهم حدیث پرداخته است و گاه شده است که در تحلیل روایات و راه‌های دلالت آن به بیش از پنجاه وجه استدلال نموده است.

گزارش محتوا : مولف در مقدمه، اشاره‌ای به نیاز وجود شخصی که جاپای نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم گذاشته، وظایف او را در خصوص هدایت و تبلیغ دین بین مردم انجام دهد، می‌پردازد. و در ادامه در باب اول به وجود امام و وجوب آن، بحث از اطاعت نمودن از او امر امام و بعضی از ویژگی‌ها و صفات امام از طریق روایات اشاره می‌کند: نویسنده در ابواب هشت گانه، افزون بر اثبات وجود حضرت مهدی علیه‌السّلام درباره امامت عامه و خاصه، امامان دوازده گانه، جایگاه و فضیلت اهل بیت در قرآن و حدیث پرداخته و با استناد به روایات از متون قدیم شیعه و اهل سنت، ضمن بیان مشترکات شیعه و اهل سنت در این زمینه، تمایزات هر یک را یادآور می‌شود. همچنین مولف با تکیه به کتاب‌هایی درباره حضرت مهدی علیه‌السّلام ، داستان‌هایی از ملاقات عالمان و شخصیت‌ها با آن حضرت را نقل کرده است. وی در بخش خاتمه، برخی از مدارک و منابعی که در نگارش اثر از آن‌ها سود جسته است را، معرفی می‌کند.

گزارش وضعیت : مصحح و محقق در طی دو فصل در آغاز اثر به شرح حال مولف و آثار او و معرفی اثر و چگونگی روش تصحیح خود پرداخته است. نسخه اصلی که به دست خود مولف و در کتاب خانه حضرت معصومه سلام‌الله‌علیهم در قم نگهداری می‌شود، ملاک تصحیح قرار گرفته و اگر اختلافی با نسخ دیگر داشته در پاورقی‌ها به آن‌ها پرداخته شده است. اقدام دیگر محقق این که اگر متن روایتی در متن با آن چه در جوامع روایی ذکر شده اختلافی داشته، صحیح آن را از منبع نقل نموده است و دیگر این که آدرس کامل احادیث و مطالب نقل شده، در متن را در پاورقی‌ها ذکر نموده است. کار دیگر محققین تهیه فهرست‌های فنی اثر؛ از جمله آیات ،احادیث ، آثار، اشعار، اعلام، کتب، جماعات، قبائل و مذاهب ، اماکن و منابع تحقیق و مطالب می‌باشد که در آخر اثر گنجانده شده است.

منبع : کتابخانه مهدویت،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

نسخه اصلی (عربی)


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.