کد خبر : 2565
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳

گلایه‌مندی مردم از بوی نامطبوع و اصرار فرماندار بهار بر بغرنج نبودن وضعیت

گلایه‌مندی مردم از بوی نامطبوع و اصرار فرماندار بهار بر بغرنج نبودن وضعیت

گلایه‌مندی مردم از بوی نامطبوع و اصرار فرماندار بهار بر بغرنج نبودن وضعیت


مردم کم طاقت شده‌اند یا مسئولان بی‌تفاوت؟!

فرماندار بهار در حالی وضعیت این شهر را در خصوص انتشار بوی ناخوشایند بغرنج نمی‌داند که این موضوع همچنان مورد اعتراض شهروندان است اما فرماندار این موضوع را بزرگنمایی برخی با توجه به قرار گرفتن دولت در آخرین سال کارش می‌داند.
چندی است که انتشار بوی نامطبوع در شهر بهار به معظلی برای شهروندان و مسئولان برای رفع این مشکل تبدیل شده است و گلایه‌مندی از بروز این معضل هر روز بیش از گذشته شده و گویا تاکنون نیز چاره‌ای اندیشیده نشده که هنوز هم گلایه‌مندی‌ها ادامه دارد.

مردادماه سال گذشته بود که جلسه‌ای به منظور بررسی این موضوع و اتخاذ راهکار لازم در فرمانداری شهرستان بهار تشکیل شد و فرماندار با بیان اینکه باد در شهرستان بهار معمولاً از سمت شهرک صنعتی بهاران به سمت شهر می‌وزد و این امر موجب انتقال بوی نامطبوع به مناطق مسکونی می‌شود، احداث شهرک صنعتی بهاران در این منطقه را نادرست دانسته و آن را بهترین مکان برای تأسیس سایت گردشگری عنوان کرده بود.

وی همچنین اظهارکرده بود بنا نداریم در سال رونق تولید هیچ واحدی را تعطیل کنیم و بیکاری حتی یک نفر برای ما ننگ است اما با توجه به شکایات متعدد ساکنان شهرک فرهنگیان بهار، وظیفه داریم به مطالبات مردم رسیدگی و با هم‌فکری راهکار درستی در این زمینه اتخاذ کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار نیز در این جلسه به منشاء بو از یک کارخانه، ارائه چند نوبت اخطاریه به آن و عدم انجام اقدامات لازم به منظور رفع مشکل اشاره کرده بود.

مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست استان نیز خواستار استفاده از نظرات مشاوران و کارشناسان برای کاهش میزان بوی ناشی از تولید در کارخانه دیانا کاغذ و سایر کارخانه‌های انتشاردهنده بوی نامطلوب از جمله اسیدسازی‌ها، تولیدات قارچ، بازیافت پلاستیک، ایزوگام و… شده بود.

دادستان بهار در این جلسه از محرز شدن انتشار بو از واحد دیاناکاغذ و ادامه کار این کارخانه بر اساس ضوابط محیط زیست با تکلیف قانونی سخن گفته بود.

اما پس از گذشت بیش از یک سال از برگزاری این جلسه و تصمیمات اتخاذ شده در آن گویا این مشکل هنوز هم رفع نشده و این بار موضوع به شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهار کشیده شد و امام جمعه بهار در این جلسه مهمترین مشکل محیط زیست شهرستان بهار را انتشار بوی نامطبوع به صورت شبانه‌روزی در شهر دانسته و گلایه‌مند از عدم توجه به سلامت مردم و سلب آسایش و آرامش مردم شده بود.

حتی حجت‌الاسلام ارزنده با گلایه‌مندی از عملکرد محیط زیست در این موضوع اظهار کرده بود، چرا این مسئله ملموس در شهر بهار حل نمی‌شود، مسئول هوایی که مردم بهار تنفس می‌کنند چه کسی است و اگر بنا باشد هر کسی رفع مسئولیت کند چه کسی جوابگو خواهد بود؟

سپهرغرب به منظور پرداختن به این موضوع و اقدامات و پیگیری‌های انجام شده در این راستا با مسئول یکی از واحدهای فعال در شهرک صنعتی بهاران، فرماندار بهار و رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهار گفت‌و‌گویی ترتیب داد.

یکی از فعالان در شهرک صنعتی بهاران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با بیان اینکه بوی نامطبوع در شهرک صنعتی بسیار زیاد است، اظهار کرد: بعد از ساعت اداری نیز گویا فیلترها را برمی‌دارند و وضعیت بسیار بدتر می‌شود.

وی به تشدید این وضعیت در روزهای پنج‌شنبه با تعطیلی واحدها اشاره کرد و گفت: بعدازظهرها و عصرها نیز این موضوع تشدید می‌شود.

این فعال در شهرک صنعتی بهاران با بیان اینکه شاید بخشی از بوی نامطبوع مربوط به سکونت عشایر ایل ترکاشوند هم در این منطقه و چرای دام‌های آنهاست، افزود: بنده حدود چهار سال است که شاهد چرای گوسفندان آن‌ها در این منطقه هستم.

احسان قنبری فرماندار شهرستان بهار نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگا ما با بیان اینکه موضوع انتشار بوی نامطبوع آنگونه شدید نیست که به آن دامن زده‌اند، اظهار کرد: وضعیت امسال بسیار بهتر از سال گذشته بود.

وی با تأکید بر اینکه یکی از واحدهایی که بیشترین انتشار بوی نامطبوع را داشت واحد دیانا کاغذ بوده است، گفت: با توجه به این امر شیفت شب این واحد را تعطیل کردیم.

فرماندار شهرستان بهار بیان کرد: نمی‌شود یک کارخانه را به این دلیل تعطیل و نیروهای آن را بیکار کنیم؛ احداث این شهرک صنعتی سال‌ها پیش با عدم جانمایی درست رخ داده است.

وی به ورود محیط زیست و دستگاه‌های مرتبط در این خصوص اشاره کرد و افزود: سال آخر دولت است و برخی بدشان نمی‌آید این موضوع را بزرگ کنند و موضوع به این شکل نیست که عنوان شده است.

قنبری در خصوص اظهار نظر امام جمعه شهر بهار نیز تصریح کرد: در آن جلسه بنده نیز حضور داشتم و توضیحات لازم ارائه و ایشان هم قانع شدند.

وی به صدور حکم دادگاه و یک مورد تعطیلی در شهرک صنعتی بهاران اشاره کرد و ادامه داد: یک واحد 1.5 میلیارد تومان هزینه و سیستم پساب ایجاد کرده است.

فرماندار شهرستان بهار خاطرنشان کرد: اتفاقات خوبی افتاده اما جا دارد اقدامات بیشتری در این خصوص شود و در حال انجام کار هستیم.

وی به پیشنهاد امام جمعه شهر بهار مبنی بر تشکیل کارگروهی در این خصوص اشاره کرد و یادآور شد: این کارگروه به منظور بررسی و اعلام نتیجه شده تا مشخص شود مشکل کار در این خصوص کجاست.

قنبری با اشاره به فعالیت واحدهای مختلف در این شهرک صنعتی، اظهار کرد: واحد تولید قارچ، ایزوگام، اسیدسازی، کشتارگاه مرغ و گوسفند و کاغذسازی در شهرک صنعتی بهاران داریم و حتی ماشین سنگین‌هایی که در این منطقه ترمز می‌کنند بوی لاستیک آنها تا شهر می‌آید.

وی با بیان اینکه 11 منشاء بو در شهرک صنعتی بهاران داریم، گفت: نه می‌شود در شهرک را ببندیم و نه می‌شود آن را جابجا کنیم، با حدود 40 درصد انجام اقدامات از سوی دستگاه‌ها و محیط زیست اکنون وضعیت بهتر شده و قابل قبول است.

فرماندار شهرستان بهار بیان کرد: از بد حادثه این شهرک نزدیک شهر ساخته شده و نمی‌توانیم 300 واحد را تعطیل کنیم و متأسفانه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند اما وضعیت آنقدر که می‌گویند بغرنج نیست.

وی با بیان اینکه 90 درصد منشاء بوی نامطبوع مربوط به واحد دیانا کاغذ و 10 درصد مربوط به سایر واحدها بوده است، افزود: شیفت شب این واحد را تعطیلی کردیم.

قنبری با بیان اینکه واحد اسیدسازی نیز در تلاش برای اخذ وام به منظور خریداری و نصب سیستم پایش آنلاین است، تصریح کرد: تهیه تجهیزات نیاز به وام دارد و وام هم که نیست.

معصومه پارچیان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگا ما با بیان اینکه وظیفه ذاتی محیط زیست پایش در ساعات مختلف شبانه‌روز است، اظهار کرد: در خصوص شهرک صنعتی بهاران نیز به طور حتم این اقدام صورت گرفته است.

وی به وجود چند منشاء بو در شهرستان بهار اشاره کرد و گفت: موقعیت شهرستان بهار به گونه‌ای است که واحدهای صنعتی آن را احاطه کرده‌اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار بیان کرد: از ورودی منطقه صنعتی چشمه‌ قصابان را داریم که البته زیر نظر محیط زیست بهار نیست اما تأثیرگذار است و شهرک صنعتی بهاران را داریم که عمده واحدهای مستقر در آن ملاحظات زیست محیطی را رعایت می‌کنند.

وی واحدهای تأثیرگذار در ایجاد بو را دو واحد تولید اسید سولفوریک و یک واحد تولید کارتن از ضایعات کاغذ دانست و افزود: دو واحد تولید قارچ خارج از شهرک، دو واحد کشتارگاه دام و طیور، شهرک صنایع غذایی بهار، شهرک صنعتی سفال و سرامی لالجین، کارخانه قند و صنایع تبدیلی الوند نیز بر سکونتگاه‌های اطراف تأثیر دارد.

پارچیان با اشاره به بازدید، بررسی و نمونه‌برداری از خروجی واحدها توسط محیط زیست، تصریح کرد: در صورتی‌که خروجی بالاتر از حد استاندارد باشد یک تا دو مورد اخطاریه ابلاغ و فرصت برای رفع آلودگی و اعلام نتیجه از سوی آزمایشگاه‌های معتمد داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در صورت عدم رفع آلودگی به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شوند، ادامه داد: برخورد قضایی با واحد صنعتی در حیطه اختیارات و وظایف محیط زیست نیست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار خاطرنشان کرد: طبق آخرین آنالیز از واحدهای تولید اسیدسولفوریک در سال 96 یک واحد آلاینده و با وجود اخطاریه و مهلت رفع به دلیل عدم رفع آبلایندگی به مرجع قضایی ارجاع شد که تنها جریمه یک میلیون تومانی برای آن در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه سال 97 نیز یک واحد دیگر نیز ارجاع به مرجع قضایی و حدود چهار میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شد، گفت: بعد از اعراض این واحد قرار منع تعقیب صادر و حتی مبلغ جریمه اخذ نشد که بعد از اعتراض مجدد محیط زیست، پرونده به جریان افتاد اما تا نون حکمی صادر نشده است.

پارچیان با اشاره به صدور 6 ماه حکم تعطیلی و جریمه نقدی برای واحد تولید مقوا به دلیل انتشار بو با ارجاع به مرجع قضاییی، اظهار کرد: اما به بهانه فعالیت و اشتغالزایی آن 6 ماه تعطیلی نیز در نظر گرفته نشد.

وی با بیان اینکه اکنون همه انگشت اشاره را به سمت محیط زیست گرفته‌اند که کاری انجام نداده است، یادآور شد: طبق قانون اقداماتی که باید انجام می‌دادیم انجام دادیم و تصمیم‌گیری به عهده مرجع قضایی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار بیان کرد: در حال حاضر طی رایزنی با فرماندار و دستور صادره شیفت شب واحد دیانا کاغذ به دلیل ایجاد آلودگی تعطیل شد.

وی به خروجی بیش از حد استاندارد واحد تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بهاران اشاره کرد و افزود: با اخطاریه‌ها و پیگیری، سیستم تصفیه فاضلاب بهسازی شده است.

پارچیان در ادامه با اشاره به وجود واحد پخت ضایعات در دو کشتارگاه، تصریح کرد: با توجه به ایجاد بوی نامطبوع این واحدها از غروب آفتاب تا ساعت هفت صبح اجازه پخت ضایعات ندارند.

وی با بیان اینکه هر دو کشتارگاه سیستم تصفیه فاضلاب دارند، ادامه داد: طبق آخرین آنالیز خروجی آنها استاندارد است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار خاطرنشان کرد: مرکز بهداشت باید برای تعیین تأثیر حجم خروجی واحد تولید اسید سولفوریک بر سلامت افراد ورود کند.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آنالیز محیط‌زیست یکی از واحدهای تولید اسیدسولفوریک در حال حاضر تعطیل است، یادآور شد: واحد دیگر نیز خروجی گوگرد نداشته است.

پارچیان با تأکید بر اینکه طبق آخرین تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد دو واحد تولید اسیدسولفوریک و تولید کاغذ سیستم پایش‌آنلاین نصب کنند، اظهار کرد: در صورت تحقق این امر در صورت اعتراض با پایش می‌توانیم خروجی این واحدها را رصد کنیم.

وی با بیان اینکه مقرر شد طی مدت سه ماه سیستم پایش‌آنلاین در این واحدها نصب شود، گفت: یک ماه از این موعد سپری شده و دو ماه از مهلت تعیین شده باقیمانده است.

شکایت شهروندان بهاری همچنان از بوی نامطبوع منتشر شده در شهر ادامه دارد در حالی‌که فرماندار وضعیت را تا آن حد هم بغرنج نمی‌داند و از اقدامات برای بهبود بیشتر این شرایط سخن می‌گوید و 11 واحد را منشاء ایجاد بو می‌داند اما این سؤال مطرح است که آقای فرماندار اگر وضعیت تا این حد بحرانی نیست و طبق گفته شما توضیحات لازم در این خصوص به امام جمعه نیز ارائه شده است چرا همچنان مردم و امام جمعه شهر بهار از انتشار بوی نامطبوع در شهر گلایه دارند؟

اینکه مرم گلایه‌مند از این موضوع هستند ربطی به سال آخر کار دولت ندارد چراکه سال‌های گذشته نیز این وضعیت بوده و متأسفانه به دلیل عدم اتخاذ تصمیمات لازم و راهبردی در این خصوص هنوز هم مشکل ادامه دارد و موضوع را نباید سیاسی کرد.

اما چند کلامی هم با مراجع قضایی سخن داریم و آن اینکه با تخفیف به تخلفان در این خصوص نباید زمینه سرپیچی از قانون برای دیگران نیز فراهم شود هر چند که این واحدها تاکنون به بهانه اشتغالزایی و تولید از اصلاح کامل سیستم‌های خود شانه خالی کرده‌اند و حتی جریمه نقدی نیز از آنها اخذ نشده است که باید تدبیری ویژه نیز در این خصوص اندیشیده شود.

آذین رضائی / سپهر غرب

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیام سال 1400 میراث فرهنگی و تاریخی بهار